[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Miło nam poinformować, że Fundacja „Centrum Europejskie-Natolin” (CEN) rozpoczęła realizację II Edycji projektu oświatowego Regionalny Ośrodek Dialogu i Edukacji Historycznej (RODEH).

I Edycja projektu, finansowanego ze środków dotacji celowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, zakończyła się dużym sukcesem. Objęła swoim działaniem ponad 300 uczniów i nauczycieli. Została również odnotowana w sprawozdaniu rocznym Instytutu Pamięci Narodowej, jako ważne wydarzenie edukacyjne w obszarze historii Polski.

II Edycja projektu będzie realizowany pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty, w zamiejscowym oddziale CEN, tj. w Instytucie Europejskim w Łodzi, we  współpracy m.in. z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej przy Oddziale IPN w Łodzi, jak również we współpracy z innymi Oddziałowymi Biurami Edukacji Narodowej oraz Delegaturami IPN w 5. województwach, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi.

Projekt RODEH finansowany jest ze środków własnych CEN oraz z dotacji celowej Muzeum Historii Polski, przeznaczonej na działania ogólnopolskie, skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, w ramach X Edycji Programu „Patriotyzm Jutra” w roku 2018.

Wśród działań priorytetowych i dedykowanych dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych na rok 2018 zaplanowane są m.in:

  • ogólnopolski turniej debat oksfordzkich o tematyce historyczno-społecznej oraz europejskiej (wsparty tzw. mentoringiem i serią warsztatów historycznych, z wykorzystaniem aktywnych metod pracy, gier planszowych czy komputerowych, prowadzonych bezpośrednio przez nauczycieli-ekspertów oświatowych i akademickich zespołu projektowego),
  • konkurs na artykuł opracowany przez młodzież pod roboczym tytułem: Śladami I i II Wojny Światowej w regionach, wraz z wydaniem dwóch części tzw. newslettera elektronicznego z najlepszymi pracami oraz komentarzem eksperckim,
  • konkurs dla zespołów młodzieży w zakresie zaprojektowania zadań do gry miejskiej
    w zakresie edukacji historyczno-społecznej.

W wyniku ww. działań zostanie wyłoniona grupa wybitnie uzdolnionych uczniów, która weźmie udział w 5-dniowej Akademii Wiedzy i Umiejętności RODEH 2018 w Łodzi, prowadzonej przez zespół projektowy RODEH we współpracy z partnerami projektu (w tym m.in. zajęcia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Archiwum IPN w Łodzi czy wykłady w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego, spotkania w konsulatach działających na terenie Łodzi), wraz z realizacją również najlepszego scenariusza zadań gry miejskiej wyłonionego w drodze ww. konkursu.

Akademia RODEH 2018 zostanie zorganizowana w grudniu br.

Wielki Finał Turnieju Debat Oksfordzkich RODEH planowany jest na pierwszy kwartał 2019 r.

CEN, podobnie jak w I Edycji, pokrywa wszelkie koszty związane z przyjazdem uczestników projektu do Łodzi oraz ich pobytem i udziałem w ww. przedsięwzięciu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach oraz turnieju.

Szczegółowe informacje w ww. kwestii znajdują się w zakładce: Konkursy i Turnieje

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][image image_id=”679″][/image][/vc_column][vc_column width=”1/2″][image image_id=”680″][/image][/vc_column][/vc_row]

powrót