[vc_row][vc_column][vc_column_text]W ramach cyklu Dialogów Obywatelskich – podczas XI Europejskiego Forum Gospodarczego w Łodzi – prowadzono dyskusję w obszarze problematyki przyszłość polityki regionalnej w kontekście nowej perspektywy finansowej UE po 2020 roku. Na pytania publiczności odpowiadali: Marc Lemaître, Dyrektor Generalny ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej oraz Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego.

Marc Lemaître swoje wystąpienie rozpoczął od przywołania refleksji Jacquesa Delors, pełniącego funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej w latach 1985-1995, który zwracał uwagę na fundamentalność konkurencyjności dla porozumienia europejskiego. Na kanwie przytoczonych słów przekonywał, że planowanie budżetu Unii Europejskiej nie może odbywać się w oderwaniu od idei solidarności. – Środki przeznaczane w ramach polityki spójności powinny trafiać do tych regionów, do tych państw europejskich, które są mniej rozwinięte. Właśnie tutaj tkwi największa potrzeba solidarności – przekonywał Lemaître.

Dyrektor Generalny DG REGIO stwierdził także – w kontekście pytania o woj. łódzkie – że propozycja Komisji Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla województwa łódzkiego, rysuje się w następujący sposób: 35 proc. środków miałoby zostać przeznaczone na innowacje, cyfryzację i rozwój sektora prywatnego, 30 proc. na projekty ekologiczne, a kolejne 35 proc. na pozostałe inicjatywy, w tym infrastrukturę podstawową w obszarach wiejskich.

Cykl Dialogów Obywatelskich, rozpoczęty w 2012 roku, umożliwia bezpośrednie spotkania między społecznościami lokalnymi a wysokimi urzędnikami Unii Europejskiej. Ich celem jest informowanie o działalności Komisji Europejskiej i reakcja na potrzeby obywateli europejskiej wspólnoty. W Polsce odbyło się niemal sto takich spotkań.

 

Grafika: polityka regionalna UE (źródło: http://uniaeuropejska.org/polityka-regionalna-unii-europejskiej-czyli-skd-pochodz-pienidze-na-unijne-dostacje-cz-i/)

Tekst: na podstawie materiału O przyszłość polityki regionalnej (źródło: https://ec.europa.eu/poland/news/181016_lemaitre_pl)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

powrót