Z radością informujemy, iż w dniu  7 marca na zaproszenie Kolegium Europejskiego, Natolin i Pani Rektor Ewy Ośnieckiej-Tameckiej, b. Sekretarz Stanu USA Sz. P. Madeleine Albright  wygłosiła wykład inaugurujący cykl poświęcony pamięci profesora Zbigniewa Brzezińskiego. Zapraszamy do odsłuchania wystąpienia: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/madeleine-albright-z-wizyta-w-warszawie,916234.html

Madeleine Korbel Albright, (ur. 15 maja 1937 w Pradze), amerykańska dyplomatka, nominowana przez prezydenta Billa Clintona 5 grudnia 1996 na stanowisko 64. sekretarza stanu USA (oficjalnie rozpoczęła pracę 23 stycznia 1997 roku i pełniła tą funkcję do 2001 r.). Albright była pierwszą kobietą na tym stanowisku, żadna kobieta przed nią nie zajmowała tak wysokiej pozycji w administracji waszyngtońskiej.

Przez osiem lat, podczas dwóch kadencji prezydenckich Billa Clintona, była jedną z osób podejmujących najważniejsze decyzje w kraju – od prób zaprowadzenia pokoju na Bliskim Wschodzie po humanitarną interwencję NATO w Kosowie. 

Po ukończeniu Wellesley College ze specjalnością w dziedzinie nauk politycznych, rozpoczęła studia w Szkole Wyższych Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Johna Hopkinsa. Uzyskała również certyfikat w Instytucie Rosyjskim na Columbia University oraz tytuł magistra i doktora prawa publicznego i rządowego również na Columbia University. 

Od 1978 do 1981, Albright była członkiem Narodowej Rady Bezpieczeństwa, gdzie jako pracowniczka Białego Domu odpowiedzialna była za politykę zagraniczną. Od 1976 do 1978 sprawowała funkcję szefa doradców prawnych senatora Edmunda Muskie. 

W latach 1981-1982, Albright zostało przyznane członkostwo w Międzynarodowym Centrum Woodrowa Wilsona a przy Smithsonian Institution. Opisała tam rolę prasy i mediów podczas zmian politycznych w Polsce na początku lat 80. 

Od 1981 do 1982 sprawowała również funkcję starszego członka ds. spraw sowieckich i Europy Wschodniej Centrum Strategii i Studiów Międzynarodowych. Przewodziła badaniom nad rozwojem i dążeniami ZSRR i państw satelickich. 

W 1981 została współzałożycielką Centrum Polityki Narodowej, objęła wówczas stanowisko przewodniczącej tej organizacji. 

W 1982 Albright została mianowana profesorem spraw międzynarodowych i dyrektorem ds. kobiet w Programie Spraw Zagranicznych na Uniwersytecie Georgetown, na Wydziale Spraw Zagranicznych. Prowadziła zajęcia ze studentami oraz kursy z zakresu amerykańskiej polityki zagranicznej, dyplomacji rosyjskiej, polityki państw Europy Środkowo-Wschodniej. 

Zanim została sekretarzem stanu, Albright sprawowała funkcję członka gabinetu prezydenta Billa Clintona. 

Znana jest ze swoich broszek, które zakłada odpowiednio do wszelkiego rodzaju okazji. W czasie uroczystości związanych z marynarką amerykańską (Navy), miała założoną broszkę w kształcie kotwicy, natomiast w czasie spotkania z Saddamem Husajnem – w kształcie węża. 

W 2003 roku wydała swoją autobiografię: Madeleine Albright. Madam Secretary (2003). W Polsce książka ukazała się w połowie 2005 roku pod tytułem Madeleine Albright. Pani Sekretarz Stanu.

 

powrót