W turnieju finałowym Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej – edycja 2018, który odbył się w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego  w dniach 12-13 czerwca, wzięło udział 16 zespołów, które okazały się najlepsze podczas rywalizacji w turniejach regionalnych.

Wielki finał nad tezą: Najlepszym sposobem na godne uczczenie ofiar systemów totalitarnych jest ich odnalezienie i pochowanie w imiennym grobie rozegrany został pomiędzy drużynami reprezentującymi IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu i I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie. Niejednomyślnym werdyktem sędziów zwycięstwo w debacie, a tym samym w całym turnieju zostało przyznane IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu.

W roku szkolnym odbyło się 13 turniejów regionalnych TDH oraz poznański Turniej „Zrozumieć historię – młodzież debatuje”. Łącznie w zmaganiach turniejowych wzięło udział 114 zespołów ze 104 szkół ponadgimnazjalnych.

Celem turnieju było zapoznanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z historią Polski XX wieku z wykorzystaniem debaty oksfordzkiej.

Projekt Instytutu Pamięci Narodowej na tak dużą skalę (w roku szkolnym 2017/18 Turniej Debat Historycznych był największym turniejem debat oksfordzkich w Polsce) jest realizowany po raz trzeci, dzięki wsparciu wielu środowisk debatanckich w całej Polsce, w tym Centrum Europejskiego Natolin.

Debata finałowa w sali kolumnowej – video

powrót