W dniach 12 – 13 kwietnia Centrum Europejskie Natolin, we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, zorganizowało w Warszawie wielki finał projektu Team Europe and the Art of Debate (edycja 2017). W dwudniowych zmaganiach udział wzięli studenci-finaliści, uczestnicy etapów regionalnych w roku 2017,  z wielu cenionych uczelni w Polsce, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego,  Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu,  Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W ramach przygotowań do zmagań zespoły skorzystały z pomocy  wielu cenionych akademików, ekspertów sieci Team Europe, wśród mentorów znaleźli się :  Prof. dr hab. Janusz Węc, dr hab. Arkadiusz Domagała, dr Anna Jaroń, dr Leszek Cybulski, dr Grzegorz Gil czy dr Rafał Kuligowski. Inicjatorem i organizatorem wydarzenia ze strony CEN był Pan Konrad Dziurdzia, a po stronie PKE, Pani Eliza Szklarczyk-Amati.

W niezwykle emocjonującej debacie finałowej w dniu 13 kwietnia, której obserwatorami była licznie zgromadzona publiczność, nad tezą:

Zacieśnianie się współpracy w ramach regionalnych organizacji i zrzeszeń państw członkowskich spowalnia proces integracyjny UE

zwycięzcami potyczki okazała się strona propozycji, tj.  Studenckie Koło Naukowe Badań nad Konkurencyjnością SGH (w składzie Michał Kruszyński, Jan Łuczkiewicz, Borys Sadowski, Adam Drożyński), pokonując drużynę Porozumienie Stolic Polski (w składzie Rafał Lega z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dariusz Marondel z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Anna Radliński i Maciej Gutowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

Debatę finałową oceniało wybitne jury, w składzie:  Dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce,  Prof.  UW dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse, dr hab. Marta Witkowska oraz dr Michał Andrzejczak. Po debacie odbył się również interesujący panel ekspercki z uczestnikami debaty oraz publicznością. Panel swoim wystąpieniem uświetnił również Prof. dr hab. Janusz Węc z UJ.

Oprócz retorycznych i merytorycznych zmagań uczestnicy, jak również goście debaty finałowej, mogli także zwiedzić Zespół Pałacowo-Parkowy w Natolinie wraz z przewodnikiem.

Wszystkim zespołom uczestniczącym w zmaganiach bardzo gorąco dziękujemy za zaangażowanie oraz  doskonałe przygotowanie merytoryczne i retoryczne pod opieką wybitnej grupy ekspertów sieci Team Europe ! Dziękujemy również bardzo serdecznie wszystkim gościom debaty finałowej !