23060 uczestników i 104 podmioty zaangażowane we współpracę – to efekty działań profrekwencyjnych nawiązujących do wyborów do PE 26 maja. Ich inicjatorami były zespoły młodych ludzi, które  uczestniczyły w Europejskim Kongresie Rad Młodzieżowych. Zwycięskie rady działają w gm. Dębe Wielkie, w Łodzi, Międzyrzecu Podlaskim i w Zachodniopomorskiem.

Laureaci Konkursu Europejskiego Kongresu Rad Młodzieżowych:

  • Młodzieżowa Rada Gminy Dębe Wielkie za zorganizowanie Kongresu Szkół Powiatu Mińskiego.

Celem organizowanego kongresu było zaangażowanie dorosłych do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu wzięło udział 90 osób, w tym przedstawiciele 13 szkół z powiatu mińskiego. W Kongresie uczestniczyli też przedstawiciele władzy lokalnej. Głównym ekspertem wspierającym wydarzenie była dr hab. Marta Witkowska, ekspert Team Europe wraz ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego, jako moderatorami warsztatów dyskusyjnych w trakcie Kongresu.

  • Młodzieżowa Rada Miejska w Łodzi za zorganizowanie Młodzieżowych Dni Europejskości.

W największym centrum handlowym w Łodzi, młodzi radni przy współpracy z lokalnymi partnerami zorganizowali cykl wydarzeń profrekwencyjnych. Jednym z nim była debata pt. „Co nam dała Unia Europejska?” Podczas wydarzenia były kolportowane materiały poświęcone wyborom do Parlamentu Europejskiego, emitowano spoty reklamowe kampanii tymrazemglosuje.eu) oraz #EUandME. Podczas wydarzenie młodzi radni omawiali także fake newsy czyli najczęściej pojawiające się fałszywe informacje o Unii Europejskiej.

  • Młodzieżowa Rada Miasta Międzyrzeca Podlaskiego za organizację wydarzenia pt. „26 maja zrób mamie prezent i idź na wybory. Quiz wiedzy o Unii Europejskiej.” 

„Zrób mamie prezent i idź na wybory” – pod takim hasłem Młodzieżowa Rada Miasta w Międzyrzecu Podlaskim zorganizowała quiz wiedzy o Unii Europejskiej. Wydarzenie mające zachęcić do udziału w wyborach do europarlamentu odbyło się 12 kwietnia w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury. Do testu zgłosiło się pięć czteroosobowych drużyn. Uczniowie z Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej i Terespola weryfikowali swoją wiedzę na temat wspólnoty europejskiej podczas trzech rund. Podczas spotkania wyświetlono film pt. „Odludek”. Młodzieżowi radni przypomnieli zebranym, że dzięki udziałowi w wyborach mają wpływ na zmiany w Unii Europejskiej. Wymieniali też korzyści z przynależności do wspólnoty europejskiej, kładąc szczególny nacisk na realizację kluczowych inwestycji w mieście dzięki wsparciu funduszy unijnych.

Link do materiału filmowego(link is external)

  • Rada Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego za realizację działania pt. „Tramwajem do Parlamentu Europejskiego.

Wydarzenie zorganizowane przez członków Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, odbyło się 6 maja w Szczecinie. Jego główne hasło to: „26 maja zrób swojej mamie prezent i zabierz ją na wybory”. Przedsięwzięcie polegało na jeżdżeniu po Szczecinie wynajętym, udekorowanym w unijne flagi tramwajem, w którym radni rozmawiali z pasażerami o Unii Europejskiej. Młodzież przygotowała wiele atrakcji dla uczestników wydarzenia, które promowały wybory do Parlamentu Europejskiego, np. oglądanie spotów kampanii „Tym razem głosuję”, „EUandME”.

Laureaci zostaną zaproszeni do udziału w wizycie studyjnej do Brukseli lub letniej szkole europejskiej. Ostateczna forma nagrody uzależniona jest od wieku laureatów. Serdecznie gratulujemy!

WIĘCEJ INFORMACJI O DZIAŁANIACH RAD MŁODZIEŻOWYCH I KONKURSIE

powrót