W dniu 25 kwietnia Instytut Europejski oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej byli gospodarzami łódzkiego finału projektu debat oksfordzkich Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Team Europe & the art of debate. W wydarzeniu udział wzięło ponad 150 osób (w tym bardzo liczna grupa młodzieży ze szkół licealnych w Łodzi oraz Łasku). Tematem zmagań była następująca teza:

Ekonomiczne korzyści płynące z migracji przeważają nad związanymi z nimi problemami społecznymi i politycznymi

W wyjątkowo emocjonującym, jak również stojącym na bardzo wysokim poziomie merytorycznym oraz retorycznym pojedynku pomiędzy drużynami:

SKNPE (Wydział Prawa i Administracji UŁ) w składzie:  Filip Woźniak, Małgorzata Grobelna, Magdalena Królikowska i Kajetan Kacperczyk

vs.

Suspendisse quatuor (Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) w składzie: Jakub Winiecki, Dawid Imach, Rafał Zboina i Mikołaj Magnuszewski

lepsza okazała się tym razem drużyna SKNPE z Łodzi. Oficjalne gratulacje złożył drużynie Prof. UŁ dr hab. Dariusz Jeziorny. Na zwycięzców czeka wyjazd studyjny do Brukseli !!!

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM !!!

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM WYDARZENIA BARDZO DZIĘKUJEMY ZA PRZYBYCIE !!!

Jednocześnie, po debacie drużyny jak i zaproszeni goście, eksperci wzięli udział w dedykowanym panelu dyskusyjnym poświęconym samej debacie jak i wielopłaszczyznowej analizie polityki migracyjnej.

Wśród zaproszonych gości/ekspertów oraz mentorów drużyn znaleźli się m.in: Prof. UŁ dr hab. Dariusz Jeziorny, Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego; prof. nadzw. dr hab. Maciej Krzak (Uczelnia Łazarskiego, Wydział Ekonomii i Zarządzania); Pan Sebastian Rysz (Analityk Polityczny Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, juror w debacie), dr Krzysztof Biegun (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Katedra Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych); dr Michał Andrzejczak (CEN/IE, juror w debacie), dr Karol Dziuda, przedstawiciele Biura Edukacji Narodowej oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, w tym Pan Naczelnik Grzegorz Nawrot, Pan Konrad Dziurdzia (Kierownik CDE w Łodzi, juror w debacie); Pan Krystian Wolnicki, pracownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Łodzi.