Noc Muzeów i programy zwiedzania Natolina

Od lat szeroko umożliwiamy zwiedzanie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Natolinie licznej grupie odwiedzających z kraju i za granicy. Zwiedzanie odbywa się najczęściej w grupach zorganizowanych i uwzględnia możliwość zapoznania się z zabytkowymi budowlami, pozostałościami założenia parkowego w stylu angielskim z początku XIX wieku, jak również  realizowane są spacery wraz z przewodnikiem po rezerwacie przyrody „Las Natoliński” (wpisanym do obszaru Natura 2000).

W ramach prowadzonej przez Centrum Europejskie Natolin działalności edukacyjnej organizowane są letnie programy zwiedzania, a w pozostałych miesiącach roku lekcje dla uczniów, zajęcia dla studentów, czy zwiedzanie dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Natolin jest miejscem organizacji letnich koncertów, plenerów malarskich dla seniorów oraz innych wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców Warszawy. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż w roku 2018 gościliśmy m.in. Towarzystwo Stanisławowskie, które przed Pałacem Natolińskim i w jego wnętrzach odgrywało scenki rodzajowe z życia polskiej magnaterii z końca XVIII wieku, a rok wcześniej zorganizowano lot balonem na uwięzi.

Tylko w ciągu ostatnich blisko 10 lat Zespół Pałacowo-Parkowy odwiedziło kilkanaście tysięcy osób.

Od 2014 roku, w ramach ogólnopolskich wydarzeń kulturalno-edukacyjnych i we współpracy z urzędem dzielnicy Warszawa Ursynów, CEN organizuje NOC MUZEÓW. Co roku w trakcie wydarzenia odbywa się zwiedzanie wybranych części kampusu natolińskiego z przewodnikami, w którym bierze udział każdorazowo około 600 osób.

W trakcie „Nocy….” organizowane są konkursy z nagrodami w postaci wydawnictw i specjalnie z tej okazji przygotowanych gadżetów, a na stoiskach  – w zaaranżowanej przez budynkiem Oficyny kawiarence – uczestnicy wydarzenia otrzymują pyszną kawę i herbatę. W trakcie wydarzenia promowana jest działalność akademicka Kolegium Europejskiego i działalność statutowa CEN.

Strona www projektu: http://www.zwiedzajnatolin.pl/